Nasveti

Pamet v glavo in na posvet k zdravniku!

Alenka Sivka
18. 2. 2019, 23.59
Deli članek:

Si lahko kar sami pomagamo z vitaminsko infuzijo?

osebni arhiv
"Ko čutim, da se me kaj loteva, takrat si potem privoščim dozo teh hranljivih snovi."

Z uživanjem vitaminskih koktajlov so menda začeli japonski poslovneži zaradi izčrpanosti, nespečnosti in bolečin v hrbtu, že pred desetimi leti. Nekaj let pozneje je ameriška zvezdnica Rihanna pogumno objavila fotografijo, na kateri je prejemala infuzijo, a se je pozneje izgovarjala, da je imela gripo. Danes Madonna, Adele, Cindy Crawford, Jane Fonda, Cara Delavigne, pa tudi Keith Richards in Lamar Odom mirno priznavajo, da jim k boljšemu počutju pomagajo intravenozne terapije. Pravi razcvet so letos doživele pri naših sosedih Hrvatih, po koktajl za zdravje, mladost in lepoto drvijo glasbeniki, igralci, vrhunski športniki, menedžerji ... Kako je s temi intravenoznimi pripravki pri nas, kdo jih uživa, kje jih lahko dobite, kdo vam jih vbrizga, kaj menijo o tem zdravniki, zdravilci, ki jih predpisujejo, in zvezdniki, ki jih uživajo.


V tujini lahko mešanico kupiš v lekarni. Zdravilec Dominik Golenhofen, ki je igralki Tanji Ribič svetoval najprej razstrupljanje, potem pa vitaminsko infuzijo, meni: »Veliko ljudi ima v sebi dosti težkih kovin, ki izhajajo iz amalgamskih plomb in iz okolja. Napisal sem knjigo o težkih kovinah in razstrupljanju. Telo izloča živo srebro zelo dolgo, polovica skladiščenega v 30 letih. Ta obremenitev izčrpa telo in imunski sistem, zato izgubljamo minerale in vitamine. Težke kovine je treba iz telesa najprej izločiti, ob tem pa še dodajati vitamine in minerale, ki manjkajo. Po navadi je treba dodati gluthation – to je snov, ki je sestavljena iz treh aminskih kislin, alfa liponske kisline, malo vitamina C, kompleksa B, selena, cinka. To so mešanice, ki se v tujini lahko kupijo v lekarnah, so že narejene. »Koktajl« kupiš in ti ga vbrizga zdravilec ali pa zdravnik. V Sloveniji pa lahko samo svetujem mešanico, potem gre pacient k zdravniku, da mu to infundira. Infuzija vitaminov je smiselna, ker telesu nekatere stvari manjkajo, in zato telo potem lažje izloča toksine. Če smo bolni, ima telo večjo potrebo po vitaminih. Če ima človek revmo, na primer, potrebuje njegovo telo več substanc kot zdrav človek. Infuzija pomaga telesu, da lažje premaga bolezen. Če se toksini izločijo, celice lažje delujejo.«

Nujna biokemična podpora telesu. Tanja Ribič, ki je preizkusila razstrupljanje in vitaminsko infuzijo teden pozneje za razstrupljanjem, mu pritrjuje: »Največkrat smo premalo povezani s svojim telesom, na primer z želodcem – mečemo vanj stvari in mislimo, da je to kar naš poslušni suženj. Želodec bo to že pospravil in poslal tja, kamor je treba. A naš želodec je zaradi stresa prevečkrat preobremenjen. Tudi naše črevesje ima zaradi stresa, zaradi prevečkrat uporabljenih antibiotikov preslabo mikrofloro in se največkrat vse hranljive stvari preslabo absorbirajo preko prebavnega sistema. To se imenuje sindrom prepustnega črevesja. Zaradi izčrpane zemlje in prehitrega, preveč dobičkonosnega kmetijstva so poljski pridelki siromašni z minerali. Zato se naš organizem prepogosto znajde v pomanjkanju. Idealno bi bilo, da bi lahko vse to nadomestili s prehrano, ampak današnji tempo in življenjski slog nam to premalokrat dopuščata. Zato je super, če si lahko kdaj privoščimo kakšen koktajl vitaminov in mineralov, pa tudi antioksidantov. Na to se spomnim, ko me že zvije, ko čutim, da se me kaj loteva, takrat si potem privoščim dozo teh hranljivih snovi. Težko se boš izkopal iz izgorelosti brez tega, ker je telo takrat izropano, izčrpano.«

Vitaminske infuzije so slabo raziskane. O vitaminskih infuzijah razmišlja tudi Mario Sambolec, predavatelj, pisec, trener in svetovalec na področju prehrane in vadbe za izboljšanje telesnih sposobnosti ter preprečevanje in rehabilitiranje poškodb. Meni, da dodajanje vitaminov in mineralov ni smiselno: »Za zdaj ni nobenih dokazov, da je vitaminska infuzija (VI) na kakršen koli način boljša od prehranskih dopolnil vitaminov in mineralov. Neselektivno dodajanje vitaminov in mineralov brez poznavanja resničnih potreb posameznika po moji strokovni presoji ni smiselno. Ko je stanje hranil zadostno, več nekega vitamina ali minerala ne bo spremenilo ničesar – kvečjemu lahko povzroči neravnovesje, hipervitaminozo in druge nevšečnosti. VI so slabo raziskane in nimajo trdnega znanstvenega ozadja. Od vseh je najbolj raziskana infuzija vitamina C, vendar pa rezultati ne navdušujejo in se pravzaprav ne razlikujejo od dopolnila v oralni obliki. Kljub temu so VI lahko koristne pri zdravstveno resno ogrožajočem pomanjkanju ali pri ljudeh s prebavnimi težavami in moteno absorpcijo, na primer: vitamin B12 pri starostnikih ali ljudeh z boleznimi prebavil oziroma injekcije železa ob hudem pomanjkanju in neprimerni prehrani. Zato si želim, da bi uporaba VI ostala v izključni domeni medicine. Očitnih tveganj, povezanih z VI, sicer ni, vendar je nekaj zadržkov; predvsem mislim na zelo visoko ceno in morebitne težave, ki so povezane z neselektivnim »megadoziranjem« vitaminov ali mineralov v kakršni koli obliki.«

Celoten članek o koristnosti ali škodljivosti vitaminskih infuzij si lahko preberete v 8. številki revije Zarja (19.2.2019).