Nasveti

Zimski rituali na recept

Sara Lipovšek
5. 1. 2022, 23.58
Posodobljeno: 6. 1. 2022, 00.03
Deli članek:

Da bomo zimske mesece preživeli čim bolj sproščeni, umirjeni ter v čilem in zdravem telesu, smo strokovnjake, ki se tako ali drugače ukvarjajo z zdravjem, povprašali, kateri je po njihovem mnenju najučinkovitejši zimski ritual. Izbrani so po njihovem tako odlični, da bi lahko bili kar na recept. Tekst: SARA LIPOVŠEK

revija Jana
Nasveti strokovnjakov za vitalnost in zdravje

Kneipp, naš prijatelj

Ivica Flis Smaka, dr. med., Zdravstveni center Flis: »Odkar sem brala o Kneippovih napotkih in ritualih, sem takoj začela uporabljati hladno vodo pri tuširanju. Če le gre, si stopala in noge do kolen oprham s hladno vodo, nato se tuširam s toplo in končam spet s hladno vodo,« pravi zdravnica in nadaljuje: »Običajno so polivi ali prhanje s hladno vodo uvod v prhanje, vmes se lahko prhamo s toplo vodo, nato zaključimo s hladnim curkom. Hladno vodo najprej polijemo po desni nogi in nato po levi, zatem po desni roki in nato po levi. Nikdar se ne polivamo neposredno po prsnem košu – ne spredaj in tudi ne po hrbtu.« To Kneippovo veščino priporoča vsakomur, saj ni omejena z leti in tudi ne z boleznijo ali dejavniki tveganja. »Ta ritual dviga imunost, krepi prekrvitev in tudi um,« je še poudarila.

Zmasirajte se!

Vaidya Vishnu Prasad, B.A.M.S., Holistični center Swasthya: »Ajurveda predlaga, da v zimskih mesecih redno izvajamo abhjango, samomasažo z oljem. Tako poskrbimo, da so naša tkiva ustrezno navlažena, nahranjena in da se med zimo regenerirajo. Samomasaža je sproščujoča aktivnost, ki nam bo pomagala, da se izognemo melanholiji, stresu in napetosti ter da bo naš um sproščen, telo pa polno energije. Poznamo tri glavne koristi njenega rednega izvajanja. To so hranjenje telesnih tkiv, kar upočasnjuje staranje, stimulacija tkiv, cirkulacije in notranjih organov, kar pospeši izločanje nečistoč in strupov iz telesa, ter izboljšan in globlji spanec. Najboljši čas za masažo je zjutraj, preden se oprhamo. Masažo začnemo na vrhu glave in nadaljujemo navzdol vse do podplatov. Prsni koš in trebuh lahko masiramo s krožnimi gibi, ude pa z gibi v smeri stran od telesa. Naoljeni počakamo od pet do deset minut, nato si privoščimo topel tuš, da odstranimo odvečno olje. Z vsakdanjo abhjango bomo zimo preživeli sproščeni, umirjeni ter čilega in zdravega telesa.« Na vprašanje, katera človekova navada je po njegovem mnenju tako pomembna in koristna, da bi jo morali dobiti »na recept«, pa je Vaidya Vishnu Prasad odgovoril: »Redna telovadba, vsak dan. To naj bo aktivnost, ki nas veseli, da bomo pri njej vztrajali.«

Uživajte več fižola in oreščkov

Špela Hočevar, Hiša TKM: »Zima je čas ledvic. Po tradicionalni kitajski medicini so ledvice skladišče vitalne esence. Energija ledvic je odgovorna tudi za zdrave zobe, kosti in kostni mozeg. Možgani in hrbtenjača so po tradicionalni kitajski medicini podaljški kostnega mozga, zato ledvice nadzorujejo inteligenco, razum, dojemanje in spomin. Za svoje ledvice poskrbimo z manjšimi vsakodnevni rituali, ki bodo skupaj ogromno pripomogli k našemu boljšemu počutju. Vzemite si čas samo zase. Spoprimite se s svojimi strahovi. Prisluhnite si, svojim potrebam, željam. Uživajte čim več tople hrane. Prehrana naj bo sestavljena iz koreninske zelenjave, polnozrnatih žit, mesa. Če ste vegan, užijte več fižola in oreščkov. Grejte se, s hrano in oblačili. Poskrbite, da ste toplo oblečeni in da imate zaščitena ramena in vrat. Kljub hladu si vsak dan privoščite od 20 do 30 minut sprehoda. Pomembno je, da se umirimo. Stopite korak nazaj iz drvečega sveta. Narava počiva, tako bi moral tudi človek. Vzemite si dnevno 30 minut, v katerih se odklopite od telefona, televizije in družbenih omrežij. Naj bo to vaš del dneva. Zaslužite si ga.«

Pravilno dihanje je naš ščit

Petar Papuga, dr. med., specialist za akupunkturo: »Za dober obrambni sistem je najpomembnejše, da dobro in pravilno dihamo, se redno gibamo na svežem zraku, pravilno prehranjujemo, dovolj počivamo in uživamo primerno količino tekočine. Dihanje v ritmu srca krepi delovanje žlez z notranjim izločanjem in vegetativnega živčnega sistema, izboljšuje zbranost in pomirja. Dihanje je po teoriji tradicionalne kitajske medicine prvi ščit pred vdorom bolezenskih dejavnikov, obenem pa tudi »upravljavec vitalne energije. Redno in dosledno izvajamo tri dihalne vaje. Najprej naredite vajo s palico za vratom, ker pri tem masirate točke pod zadnjim vratnim vretencem, ki lahko razširijo dihalne poti, potem pa s palico drgnite in pritiskajte na hrbet.«

1. Sukanje ramen in glave

Sedite na rob stola in si položite leseno palico za vrat. Prek nje prepognite komolce in delajte zasuke v ritmu dihanja. To naj bo enakomerno in čim bolj globoko. Pri tem sočasno sučite glavo v smeri nasprotni od smeri sukanja telesa.« 

2. Masaža hrbta ob globokem dihanju

»Položite palico v območje ledvenega dela hrbtenice. Pri vdihu jo nežno pritiskajte ob telo in dvigajte do najvišje dosegljive točke hrbta. Ob vdihu poskušajte dvigniti komolce do višine ramen, saj tako širite spodnji del pljuč. Ko spuščate palico navzdol, počasi izdihnite. Laže vam bo, če vam bodo v začetku pomagali svojci. Delajte čim počasneje, poskušajte enakomerno in čim tiše dihati, da se pri vajah ne boste zadihali.« 

3. Počep ob mizi

»Postavite se ob mizni rob, z rokami se oprite, kot prikazuje slika, in se spustite v počep. Pri tem počasi in globoko vdihnite. Nato se dvignite in vzravnajte ter pri tem izdihnite. Vajo večkrat ponovite. Tako kot pri prejšnjih dveh vajah bodite pozorni, da jo izvajate počasi in enakomerno, brez sunkovitih gibov.«

NAMIG

Kot zelo koristno navado v zimskem času Petar Papuga priporoča tudi vsakodnevno uživanje ingverjevega sirupa, s katerim v telesu mehčamo sluzi in krepimo odpornost. Za pripravo potrebujemo 1 l medu, 1/2 kg bio limon ali pomaranč z lupino vred, 50 g ingverja, 100 g hrena, 3 čajne žličke kurkume in cimeta. Zmes redčimo z vodo v razmerju 1 : 5. Popijemo 2–3 kozarca na dan.

Zgledujmo se po kočevskem medvedu

Živan Krevel, dr. med., univ. dipl. biol., Homeopatski center Krevel: »Človekovo zdravje je odvisno od energetske bilance, ta pa je odvisna od spočitosti. A do spočitosti ne pridemo zgolj s počivanjem. Potrebno je tudi fizično naprezanjeda se telo lahko odzove s sprostitvijo. Ta vodi v učinkovito spanje, v katerem se v telo vrne porabljena energija. Krepilni ritual za zimski čas je vstajanje brez kave (poživila ne dajejo energije, ampak jo kradejo), primerna dnevna količina gibanja ter umirjanje brez ekranov pred zgodnjim odhodom v posteljo. Pozimi je na razpolago manj energije in je zato potrebnega več spanja. Spočit organizem ima dovolj energije in zato zanj virusi ne obstajajo. Če bi obstajala zgolj ena krepčilna navada za zimski čas, bi to bila navada kočevskega medveda – zgodaj v posteljo!«

Revija Jana št. 1, 4.1.2022