Nasveti

Gremo po borovnice!

Renata Ucman
23. 6. 2022, 23.36
Posodobljeno: 23. 6. 2022, 23.48
Deli članek:

Zapeljivi, slastni in sočni temno modri plodovi borovnic so prava zakladnica koristnih snovi. Od sredine junija do avgusta, odvisno od lege in nadmorske višine, na gozdnih obronkih nabiramo gozdne borovnice, v poletnih mesecih pa se na vrtovih veselimo bere ameriških borovnic. Zala Mlinšek, magistra inženirka prehrane, nam je pojasnila, zakaj borovnice ne smejo manjkati na zdravem jedilniku in kako jih pravilno uporabimo, zamrznemo ali posušimo, da jih bomo imeli pri roki tudi pozimi.

SHUTTERSTOCK
Borovnice so okusno superživilo.

»Borovnice so zakladnica vitaminov, mineralov, antioksidantov in drugih koristnih snovi, ki imajo vrsto pozitivnih učinkov na naše zdravje. Njihovi plodovi so večinoma sestavljeni iz vode, preostanek pa so pretežno ogljikovi hidrati, med njimi prevladujejo sladkorji. Vsebujejo kar nekaj prehranskih vlaknin,« je povedala Zala Mlinšek, magistra inženirka prehrane, ki je kot dietetičarka zaposlena v Splošni bolnišnici Ptuj. Prehranske nasvete in odlične recepte za jedi z veseljem deli na svoji spletni strani Zala's Nutritips, obenem vodi predavanja in delavnice o zdravem prehranjevanju. Od nekdaj namreč z velikim veseljem ustvarja že na pogled mamljive jedi, zdaj pa to povezuje še z ozaveščanjem o zdravi prehrani.

Borovnice so superživilo

Med sadjem so eden najbogatejših virov antocianinov, ki imajo antioksidativni učinek in tudi dajejo borovnicam značilno barvo. Redno in zmerno uživanje borovnic tako vpliva na zmanjšanje tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni, uravna holesterol, izboljša zdravje sečil in ostrino vida, ohranja dober spomin in zdrave kosti, pa tudi uravna raven krvnega sladkorja. Po številnih raziskavah naj bi omenjene fitokemikalije v borovnicah imele tudi antikancerogene učinke, predvsem pri raku na dojkah, jetrih in črevesju. A za dajanje konkretnih priporočil je potrebnih še več raziskav.

Pod vodo jih splaknimo tik pred uživanjem

Najbolje jih je zaužiti čim bolj sveže. »Borovnice ohranijo največ hranil, če jih uživamo sveže in shranimo v hladilniku v pokriti posodi. Najbolje je, da jih pod tekočo vodo splaknemo tik pred uživanjem, saj v nasprotnem primeru pospešimo nastanek gnilobe in plesni. Pri zamrznjenih borovnicah bodimo pozorni, da v vrečki niso sprijete skupaj, temveč jih je mogoče preprosto ločiti. To je namreč dober pokazatelj, da med skladiščenjem ni prihajalo do temperaturnih nihanj. Če borovnice zamrznemo doma, jih pred zamrzovanjem ne perimo ali pa jih po pranju dobro osušimo in šele nato zamrznimo. Borovnice so odlične v smutijih, domačem sladoledu, marmeladah in v sladicah, denimo v mafinih, pitah, zavitkih ali na palačinkah.«

Borovničev smuti, zdrav začetek dneva

Iz borovnic sogovornica pripravlja smuti, ki ohrani vse dragocene snovi. »Vanj dam še banane, oreške in jogurt. Tako poleg vitaminov zaužijemo še nekaj zdravih maščob in kakovostnih beljakovin. Okusen smuti je zaradi značilne barve borovnic čudovite rdečkastovijolične barve.« 

Čaj iz suhih plodov

Plodove borovnice lahko posušimo in jih nato v jesenskih in zimskih mesecih uporabimo za pripravo čaja. »Od eno do dve žlici suhih borovničevih plodov prelijemo s skodelico hladne vode oziroma s 150 mililitri vode in to segrejemo do vretja. Pokrito kuhamo še deset minut in nato precedimo. Pijemo nekajkrat na dan po eno skodelico sveže pripravljenega čaja. Za grgranje pa si lahko pripravimo prevretek iz dveh žlic suhih borovnic v 150 mililitrih vode, ki ga lahko uporabimo večkrat na dan. Čaj iz posušenih borovnic se uporablja za zdravljenje drisk, zlasti pri otrocih. Poleg tega pomirja  črevo in umirja peristaltiko, zavira rast škodljivih bakterij in učinkuje protivnetno. Uporablja se lahko tudi pri blagih vnetjih sluznice ust in grla.« 

Hitri džem za hranljiv zajtrk

12a7b060ba6e8c5c55da92fff1c938d0.jpeg

Iz svežih borovnic pripravimo džem za takojšnjo porabo. »Borovnice kuhamo na majhnem plinu oziroma ognju približno deset minut. Ko jih odstavimo iz plina, dodamo sok limone in nekaj medu. Odlična ideja za dodatek k hranljivemu zajtrku,« je poudarila Zala Mlinšek.

Gozdne borovnice so na voljo le kratek čas in res bi bilo škoda, da bi jih zamudili. Vseeno pa med nabiranjem vedno pustimo kaj plodov tudi za druge, ki jih bodo prišli nabirat za nami.

* Gozdne in ameriške borovnice

Prve gozdne borovnice dozorijo že sredi junija, pri nabiranju pa ne pozabite na učinkovito zaščito pred klopi! V poletnih mesecih se na vrtovih po Sloveniji bohotijo tudi nekoliko večje ameriške borovnice. Te ob redni negi dobro uspevajo tudi v večjih posodah na terasah.

* Hitro zamrznjene ali posušene

Kako shraniti borovnice za jesenske in zimske mesece? Zala Mlinšek: »Hitro zamrznjene in posušene ohranijo večino hranilnih snovi, predvsem antioksidantov. Pri termični obdelavi se lahko nekoliko zmanjša vsebnost vitamina C. Tudi v trgovinah so na voljo hitro zamrznjene borovnice, ki so priročna rešitev, kadar jih želimo jesti zunaj sezone. Ker so borovnice zamrznjene hitro in v zrelem stanju, ohranijo velik delež koristnih hranil, predvsem antioksidantov. V zamrzovalniku jih lahko hranimo do deset mesecev.«

* Še nekaj Zalinih receptov

Sladoled z borovnicami in grškim jogurtom

Sestavine: 180 g borovnic, 2 lončka grškega jogurta

Priprava: borovnice speremo pod vodo, nato jih zmečkamo ali spasiramo. Zmešamo jih z grškim jogurtom. To za nekaj ur postavimo v zamrzovalnik. Postrežemo kot sladoled.

Mini borovničeve pite, ki jih ni treba peči

Sestavine za dve piti premera 10 cm

SPODNJA PLAST: 20 g ovsenih kosmičev, 17 g mandljev, 13 g kokosove moke, ščepec soli, 1 žlička medu, 40 g repičnega olja

NADEV: 3 žlice skute, 3 žlice borovnic

Priprava: najprej se lotimo spodnje plasti pite – vse sestavine zmiksamo v blenderju ter maso položimo na dno pekača za mini okrogle pite. Postavimo v hladilnik za kakšno uro, da se sestavine prepojijo. Nato pripravimo nadev: skuto in borovnice zmiksamo ter porazdelimo po spodnji plasti. Piti okrasimo s svežimi borovnicami. Hranimo ju v hladilniku. Najbolje je zaužiti sveži.

Palačinke s pirino moko, ovsenimi kosmiči in borovnicami

Recept je za okoli 15 palačink.

Sestavine: 120 g pirine moke, 100 g ovsenih kosmičev, 1 vrečka pecilnega praška, žlička soli, 1,5 dl mleka, 2 jajci, 40 ml olja, 1 lonček navadnega jogurta, skodelica borovnic

Priprava: vse sestavine v receptu zmešamo. Pečemo na majhnem ognju tako, kot po navadi pečemo palačinke. Okrasimo jih s svežimi borovnicami

170a57fd097125cdd2bb94bf3a72f091.jpeg.

* Zala Mlinšek, magistra inženirka prehrane, je kot dietetičarkazaposlena v Splošni bolnišnici Ptuj. Prehranske nasvete in odlične recepte za jedi z veseljem deli na svoji spletni strani Zala's Nutritips.   

Revija Jana št. 2521. 6. 2022