Nasveti

Obvezno jutranje pitje kave?

Lara Jelen
14. 11. 2022, 22.00
Deli članek:

Jože Jamšek, nekdanji tehnični direktor Droge, je prejšnji teden med pismi v enem od dnevnikov priobčil, da bi moralo postati jutranje pitje kave, sploh v pisarnah, obvezno. Prinašalo naj bi namreč tako veliko koristi, da bi se poznalo tudi pri večji produktivnosti. Farmacevtka Polonca Fiala Novak, vodja lekarne Sveti Jurij ob Ščavnici, ter nutricionistka Mojca Cepuš prikimavata, da kava prav zares koristi. No, je pa v tem tudi kakšna past ...

Revija Jana
Vse je lepše, ko iz skodelice zadiši po kavnih zrnih. Pa je ta omamni topli napitek res tako zelo koristen?

Obvezni ukrep jutranjega pitja kave je v marsikaterem gospodinjstvu že povsem uveljavljen.Kdor ga kak dan izpusti, je hudo kaznovan: zaspanost, počasnost, občutek megle v glavi, pri nekaterih se pojavi celo glavobol. Prav zares, pivci kave še pomislijo ne, da bi zjutraj izpustili ta priljubljeni obred. Vse je lepše, ko iz skodelice zadiši po kavnih zrnih. Pa je ta omamni topli napitek res tako zelo koristen?

Daje nam moč. »Kava povečuje naše fizične sposobnosti, saj se mišice po njej počasneje utrudijo. Kofein je namreč nasprotnik adenozina, ki zavira celično proizvodnjo energije,« pojasnjuje farmacevtka Polonca Fiala Novak in dodaja, da je vpliv na koncentracijo ter razpoloženje odvisen od količine. »Kofein izboljšuje prekrvitev možganov, kar vodi k učinkovitejšemu razmišljanju in večji pozornosti, zato nam gre delo bolje od rok. Skodelica kave lahko izboljša razpoloženje, večje količine pa imajo prav nasproten učinek. Presežek kofeina spodbudi delovanje stresnih hormonov – adrenalina in noradrenalina, zato se lahko pojavi živčnost, potenje in celo depresija.«

Ne odpravi utrujenosti, ampak jo prikrije. Kaj storite, ko je pred vami še dolga vožnja, vam pa se je začelo dremati? Spijete kavo, kajpak. A pozor! Strokovnjakinja opozarja, da kofein utrujenosti ne odpravi, temveč jo zgolj prikrije. »Znaki utrujenosti se nato nenadoma ponovno pojavijo in lahko povzročijo hipno zaspanost.« Zato previdno pri vožnji z avtomobilom.

Učinkoviti analgetik. »Kofein je učinkovit analgetik, predvsem za blažitev migrenskih glavobolov. Dodan je marsikateremu zdravilu, ki se dobi v lekarni tudi brez recepta. Našli ga bomo tudi v številnih pripravkih za hujšanje in odpravo celulita, saj pospešuje presnovo. Nekateri pravijo, da koristi pri astmi, pri čemer drži, da razširja sapnice (bronhije), vendar zgolj s kavo tem težavam ne bomo kos.«

Tanin koristi zobem, sladkor nikakor. »Kava vsebuje tanin, ki preprečuje nastajanje bakterijskih zobnih oblog in zobne gnilobe. Vendar pa se moramo zavedati, da kavi ponavadi dodamo nekaj sladkorja, kar pa seveda ni v prid zobem. Prav tako je proti kavi dejstvo, da povzroča obarvanost zob.« Kaj pa vpliv na krvni tlak in srce? Fiala Novak pravi, da je neznaten, saj ga skuša kofein tako zvišati kot znižati z nasprotnimi učinki na srce in žile. »Na začetku in v majhnih odmerkih upočasni pulz, nato se ta zaradi neposrednega učinka kofeina na srčno mišico pospeši. Nasprotno pa velike količine povzročijo nespečnost, glavobol, omotičnost, pospešeno bitje srca, povečajo krvni tlak in tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj.«

Zaščita pred Alzheimerjem. Tudi nutricionistka Mojca Cepuš našteje kar precej koristi kave: »Redno uživanje kave je povezano z manjšim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Nekatere raziskave tudi kažejo, da bi lahko pitje kave pomagalo pri zaščiti pred Alzheimerjevo in Parkinsonovo boleznijo ter pred upadom kognitivnih sposobnosti. Uživanje kave se povezuje še z manjšim tveganjem za smrt zaradi kronične bolezni jeter in drugih bolezni, kot so brazgotinjenje jeter, rak na jetrih, bolezni srca, možganska kap in srčno popuščanje. Kava lahko pomaga pri uravnavanju telesne teže, saj zmanjšuje apetit, a se na to ne gre preveč zanašati, saj ko učinek kave po približno šestih urah popusti, se vrne tudi lakota, pogosto še večja kot na začetku.« Z uživanjem kave so povezana tudi nekatera zdravstvena tveganja, omeni. »Ker je kofein poživilo, lahko poveča anksioznost in, kar je manj znano, morda celo vpliva na dvig holesterola. Tako se nosečnicam in doječim materam svetuje omejeno uživanje kave, otrokom in mladostnikom pa odsvetuje.«

Če imate težave z želodcem, je ne pijte na tešče. Na temne plati kofeina opozori tudi Fiala Novak. »Snovi v kavi povečajo izločanje želodčne kisline, kar lahko povzroči zgago in razjede. Težave so izrazitejše, če kavo popijemo na tešče. Prav tako kavni napitki motijo vsrkavanje železa iz črevesja, zato lahko pretirano pitje povzroči slabokrvnost. In še: kofein moti presnovo kalcija. Ob zaužitem kofeinu je obnova kalcija v ledvicah motena tri ure in tako se z urinom izloči več kalcija. Ker pa telo želi namestiti primanjkljaj, kalcij črpa iz kosti, kar lahko vodi v osteoporozo.«

Če se po kavi dobro počutite, vsekakor uživajte ob jutranji skodelici, ki vas popelje v lepši dan. Naj ostane obvezna. Ena izmed novejših študij nakazuje, da vas morda popelje tudi v daljše življenje.

 
OKVIR: Zanimivost: Kava prežene blago opitost, močno pa še okrepi.

OKVIR: Različne študije, različne ugotovitve. Tako kot pri marsikaterem živilu tudi o kavi najdemo nasprotujoča si prepričanja. A če študije beremo pozorno, ugotovimo, da se bistvo pogosto skriva v količini. Tako so v neki raziskavi pitje kave (in čaja) povezali z manjšim tveganjem za pojav demence, v drugi istega leta pa zapisali, da velike količine zaužite kave povečajo nevarnost za demenco. Ena jutranja kava vas potemtakem lahko ščiti pred demenco, medtem ko bi jih imelo več lahko ravno nasproten učinek.

OKVIR: Od kave ne smete biti odvisni. Diana Vlahinič, certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine: »Kava je v očeh tradicionalne kitajske medicine obravnavana kot zelišče. Pomembni sta torej njena kakovost (ekološka, brez sladkorja in živalskega mleka) in količina (ena mala skodelica kave na dan), predvsem pa je treba ugotoviti, ali imate v svojem telesu presežek toplote ali presežek hladu (to boste najlažje ugotovili s pomočjo terapevta kitajske medicine). Če se bolj nagibate k presežku toplote(jang), bi bilo dobro zmanjšati uživanje pražene kave in izbrati izvleček zelene kave. Osebi, ki je preveč jin (hlad), pa lahko skodelica sveže pripravljene kave celo koristi. Kave zjutraj ne pijte na prazen želodec, sploh če imate težave s presežkom kislin v telesu. Sicer kislino v kavilahko deloma nevtraliziramo, če kavi dodamo kardamom, ki je zelo bazičen. Ko se navadite, je prav okusna. Zaradi grelnega in diuretičnega učinka pražene kave je treba zraven spiti vsaj dva kozarca vode in uživati hladilna živila, da uravnovesimo toplotno energijo. Če imate težave z anksioznostjo, potenjem, tresavico, kratko sapo, diarejo, zvonjenjem v ušesih po pitju kave, je raje ne pijte in uživajte več vode. Pomembno je tudi ugotoviti, ali kavo morate piti ali jo pijete, ker je za vas to užitek, obred. Če brez kave zjutraj ali preko dneva ne funkcionirate, je treba najprej odkriti izvor vaše izčrpanosti.Premalo spite? Ste pod prevelikim stresom? Imate slabe prehranjevalne navade? Ste na poti v adrenalno izčrpanost? Imate premalo magnezija v telesu?

Od kave ne smete biti odvisni, in če jo nujno potrebujete, da sploh lahko delujete čez dan, bo treba najti vzrok in, žal, tudi prenehati z uživanjem kave, saj si sicer z njo izposojate energijo, ki je nimate, in slej ko prej boste morali poplačati dolg – skupaj z obrestmi. Tako namreč črpate ledvično energijo. Namesto kave si zjutraj raje privoščite kozarec ali dva, še bolje pa en liter zelenega smutija. Z njim boste zaužili veliko vitaminov, mineralov, antioksidantov, vlaknin, klorofila in vode. Presenečeni boste, kako zelo vas lahko zeleni smuti prebudi, vam da energijo, bistre misli in zagon! Hvaležni vam bodo tudi možgani. In kar je najbolje, podprli boste svoja jetra in nadledvične žleze ter jim energijo dali, ne pa je odvzeli.«

Revija Janašt. 4615.11.2022