Zgodbe

Iz slovenskih domov diši po kruhu

Katja Božič
7. 4. 2020, 22.00
Posodobljeno: 7. 4. 2020, 22.17
Deli članek:

Trenutno se na vseh področjih spopadamo z najrazličnejšimi izzivi in eden od njih, čeprav slasten, je tudi peka kruha. To, kar je bilo nekoč videti kot nekaj blazno težkega, danes zna vedno več ljudi in iz slovenskih domov vse bolj diši po kruhu. Če ste se bali mesenja in vzhajanja, lahko najdete recept za kruh brez tega, če nočete kvasa, lahko kruh spečete z vinskim kamnom. Če pečete kruh s kvasom, pa se bojite, da ga bo zmanjkalo, saj zaloge v trgovinah res ne morejo sproti zagotoviti, si lahko naredite svojega. V zadnjem času je zelo priljubljena tudi peka z drožmi. Nekaj medijsko bolj izpostavljenih Slovencev smo vprašali po njihovih najljubših receptih.

Arhiv POP TV
Karim Merdjadi ima rad, da dom diši po svežem kruhu.

Karim Merdjadi, sodnik v MasterChefu Slovenija: Samo da diši

Na vprašanje, ali pogosto peče kruh, je priljubljeni kuhar iz Kamnika in sodnik v oddaji MasterChef odgovoril, da ga peče bolj poredko. »Kadar imam čas, na primer zdaj.« Vseeno mu je, kakšna dobrota nastaja v pečici, pomembno je, da je in da po stanovanju diši, pravi. Marsikdo je že poskušal peči, pa je hitro obupal, če se mu kruhek ni posrečil. »Najpogosteje se zalomi, če smo nenatančni pri tehtanju in pripravi ter premalo potrpežljivi,« je razložil. In kdo v njihovi družini peče najboljši kruh? »Moja žena, kdo pa drug!«

Brioš brez mleka, masla in jajc

Potrebujemo: 380 g moke, 60 g sladkorja muscovado, 8 g soli, 20 g kvasa, 260 g ovsenega napitka (ovseno mleko), 70 g olivnega olja.

V prvi posodi zmešamo moko, sol in sladkor. V drugi kvas, olivno olje in ovseni napitek. Nato obe masi skupaj zmešamo v testo. Tega ne gnetemo, ampak ga vmešavamo. Nato ga pokrijemo in pustimo vzhajati eno uro pri sobni temperaturi. Zatem ga premešamo, znova pokrijemo, posodo pa postavimo še za eno uro v hladilnik. Nakar testo znova premešamo in prestavimo v model za pečenje. Še eno uro ga pustimo vzhajati v pečici, ogreti na 40 stopinj. Potem ga vzamemo ven in premažemo z jajcem. Pečico medtem segrejemo na 180 stopinj in brioš na tej temperaturi pečemo od 20 do 25 minut. Jaz sem testo razdelil v tri modele – po 200 g v vsakega.

Jerneja Trofenik Dimnik, tekmovalka v MasterChefu Slovenija 2020: Vsako jutro drugačen kruh

»V času karantene pečemo kruh in žemlje sami. Tudi kvas pripravim sama. Mož ima najraje svež beli kruh ali pa žemlje, jaz obožujem polnozrnatega z bučnimi semeni, otrokom pa se mi zdi, da je vseeno. Kakršenkoli kruh je, ga pojedo, še preden rečeš keks,« se smeji. Kruh v njeni družini peče ona. »Moram pa pohvaliti svojega 15-letnega sina, ki je tudi že večkrat spekel božanski kruh!«

»Receptov ne iščem na spletu. Če poznaš osnove peke kruha, se ideje kar porajajo in pri nas je skoraj vsako jutro na mizi drug kruh. Nekaj receptov, trikov in nasvetov delim tudi s svojimi sledilci na blogu Ostani doma in kuhaj. Trenutno je najpopularnejši kruh z bučnim oljem in s semeni.«

Kruh z bučnim oljem in s semeni

Potrebujemo: 500 g pirine moke, 100 g bučnih semen, 2 dcl mlačne vode, 1,5 dcl mleka, 5 žlic bučnega olja, 1 žličko soli.

Kruh pečem na dva načina. Sedaj, ko kvasa ni v izobilju, delam kruh iz neskončnega kvasa: vedno ko zamesimo kruh, odtrgamo kos testa v velikosti jajca, ga posušimo in naslednjič uporabimo za kvasec. Suh kvas nadrobimo v mlačno vodo (ki jo odvzamemo od količine, potrebne za kruh) z žličko sladkorja, premešamo in pustimo. Kvasec je pripravljen, ko je lepo penast in so v njem vidni zračni mehurčki ter naraste za dvojno količino. Pri tem kvasu je potrebne le nekaj potrpežljivosti, saj potrebuje 2–3 ure, da se aktivira, potem pa še vsaj 3–4 ure vzhajanja. Če delamo s suhim ali navadnim kvasom, pa v moko za kruh naredimo jamico, vanjo vlijemo polovico mlačne vode, potrebne za kruh, in dodamo še kvas z žličko sladkorja. Počakamo, da se aktivira in vmesimo testo. 1 suhi kvas zadostuje za približno 500–600 g moke. 1 sveži kvas pa lahko uporabimo za 1000–1200 g moke.

Sestavine torej vmesimo po postopku neskončnega kvasa ali klasičnem postopku v testo. Testo položimo v posodo, ki jo pomokamo ali vanjo položimo krpo, s katero kruh med vzhajanjem pokrijemo. Ko naraste na dvojno količino, ga zvrnemo v posodo, v kateri bomo pekli kruh, ali na pekač s peki papirjem, na dno pečice pa postavimo posodo z vodo, da bo imel kruh penasto sredico ter hrustljavo skorjo. Pred peko ga po želji premažemo z mešanico vode in moke, če ga bomo posipali s semeni. Sicer pa ga le malce zarežemo ali v sredino naredimo luknjico s prstom, da ta med peko ne poči preveč. Pečemo na 220 stopinjah tako dolgo, da dobi lepo zlato rjavo barvo.

Mojca Funkl, igralka: Ni ga čez topel kruh

»Zadnje čase jem kruh brez kvasa. Zelo sem bila presenečena, kako dober je lahko. Imam kar nekaj priljubljenih pekarn in trgovin, kjer je mogoče dobiti odličnega – najboljšo sirovko, kajzerico, domač kruh … Pa vendar, ni ga čez svež, še čisto malo topel kruh,« pove igralka, ki se je pred kratkim začela spopadati tudi s plesnim izzivom v oddaji Zvezde plešejo 2020. »Že pred nekaj časa mi je prijateljica posredovala recept za pirine žemljice, ki se jih naredi ekstra hitro, in najboljše so zjutraj, čisto sveže!«

Pirine žemljice

Potrebujemo: 250 g pirine polnozrnate moke, 10 g vinskega kamna, sol, 2,5 dcl vode ali radenske.

Vse sestavine zmešamo, da dobimo lepljivo maso, ki jo poljubno oblikujemo (pomagamo si z moko) in polagamo na pekač, obložen s peki papirjem. Pečemo 15 minut na temperaturi 200 stopinj. Pa dober tek!

Luka Žvižej, nekdanji vrhunski rokometaš: Trenutno smo na belem

»Doma smo začeli peči kruh, ko smo živeli v Nemčiji (leta 2017 je igral pri nemškem prvoligašu Mindnu), da smo imeli zjutraj svežega in nam ni bilo treba navsezgodaj v prvo trgovino ali pekarno. Spečemo ga vedno zvečer, pred spanjem, da nas zjutraj pričaka dišeča kuhinja in sveža štruca. Pekli smo že vse vrste kruha, trenutno pa je najbolj priljubljen navadni beli kruh. Ni med najbolj zdravimi, je pa zelo dober, in ker z njim ne pretiravamo, je v redu. Recept smo našli na Youtubu in je zelo preprost. Vse sestavine zmešaš, počakaš kakšno uro, da kruh naraste, potem daš testo v model za kruh in v pečici pečeš 50 minut.«

Več v reviji Zarja Jana, 7. 4. 2020