Zgodbe

Modri ljudje bodo izkoristili poletje

Lara Jelen
28. 6. 2021, 22.00
Deli članek:

Izšla je nova knjiga z naslovom Naravne rešitve za težave z virusi, ki jo preprosto morate prebrati. Tudi zato, ker se je pod njo podpisala Sanja Lončar, ki jo naši bralci dobro poznate in o kateri veste, da o naravnih rešitvah ve res veliko in zna še tako komplicirano stvar razumljivo razložiti. Knjiga ne bi mogla iziti ob popolnejšem času. V njej se boste lahko na 200 straneh naučili, kako se bolje zaščititi pred virusi in kaj vzeti v roke, če vas ti vendarle napadejo. Sanja nas tudi tokrat opominja, da narave ne smemo podcenjevati.

Zarja Jana
Sanja Lončar

Knjiga zelo poljudno in praktično podaja znanja, s katerimi okrepimo svojo protivirusno obrambo. Postane nam kristalno jasno, katera naravna pomoč je najboljša, ko se želimo zaščititi pred virusi, in po čem moramo poseči, če nas napadejo. Ali kot v knjigi zapiše Sanja: »Ko gre za našo tekmo s patogeni, smo v vlogi trenerja, ki mora skrbeti za kondicijo in uigranost svojih igralcev, hkrati pa paziti, da jih s treningom ne izčrpa toliko, da bi bili na tekmi brez moči. Prav to odmerjanje je ključno za vrhunske rezultate, kadar gre zares. In prav na tem področju prihaja do največ napak pri strateškem upravljanju naših obrambnih moči. Nekateri s krepljenjem imunskega sistema pretiravajo, kadar za to ni potrebe, drugi pa ga ugašajo, kadar bi moral delovati. Če želite biti dober trener imunskega sistema, morate obvladati tri pomembna področja: 1. kako načrtovati obrambo, da z najmanj porabe vzdržujete imunski sistem v dobri kondiciji; 2. kako ga čim bolj optimalno pospešiti, ko je za to pravi trenutek; 3. kako ga ustaviti, ko preveč podivja in v svoji vnemi, da bi zmagal, začne ogrožati vaše telo.«

Zaupajmo rastlinam. Se v naravnih pripravkih čisto zares skriva tolikšna moč, da lahko z njimi obvladamo viroze? Avtorica nas ob tem vprašanju spomni, da se narava z virusi ukvarja že na milijone let. »Rastline so iznašle svoje strategije zoper viruse, ko človeka še sploh ni bilo. Zato so glede tega zelo kvalificirane in jim velja zaupati. Tudi znanstvene raziskave dokazujejo, da imajo rastline zelo učinkovite rešitve zoper viruse. Nekatere se sinteznim rešitvam približajo, številne jih celo prekašajo. Pogosta predstava, da so rastline nekaj, kar uporabljamo le za drobne težave, in še to le, če imamo neskončno veliko časa, je povsem napačna. To je žalitev za rastline. Alkoholni izvleček ameriškega slamnika, pripravljen iz celotne rastline, je denimo v raziskavah dobesedno 'pometel' z najrazvpitejšim protivirusnim zdravilom. Svež ingver za 80 odstotkov zmanjša možnost vdora virusov v celice. Podobno velja za bezgove jagode, česen, črno kumino in številne druge rastline.«

Ni vseeno, po čem posežemo. Rastlin, ki pomagajo pri težavah zaradi respiratornih virusov, je več kot 50, vendar niso vse primerne za prav vsako težavo z dihali, opozarja avtorica. »Če imamo težave s sinusi, potrebujemo drugačne rastline, kot če imamo težave s pljuči in bronhiji. Da je zadeva še nekoliko bolj zapletena, gre vsaka oblika respiratorne okužbe skozi več faz. To, kar pomaga v prvi, tako imenovani suhi fazi, ne pomaga, ko pridemo v tako imenovano vlažno fazo. V prvi denimo uporabljamo zdravilne sluzi, saj moramo sluznice navlažiti in jih dodatno 'obleči'. Ko pa je sluzi, gnoja in izločkov preveč, pridejo na vrsto rastline, ki jih sušijo in lajšajo izkašljevanje. Te rastline bi nam na začetku okužbe bolj škodovale kot koristile, zato se moramo naučiti modrega spremljanja razvoja dogodkov v svojem telesu in temu prilagajati svojo obrambo.« Pri kašlju v suhi fazi avtorica med drugim priporoča hladno pripravljen trpotec, ko sluz postane vodena, kamilice ali timijan, v fazi goste sluzi in gnoja pa med drugim izpostavi bršljanov sirup, evkaliptus in čili.

Če smo pravočasni, lahko viruse povsem onemogočimo. Najučinkoviteje bomo viruse obvladali, če jim preprečimo, da se pritrdijo na sluznice oziroma prebijejo v celice ter iz njih naredijo svoje tovarne za razmnoževanje. »Če smo pravočasni, jih lahko povsem onemogočimo. Naši predniki so se v tej fazi zelo zanašali na moči zdravilnih sluzi, ki jih najdemo v trpotcu, slezu, slezenovcu, velecvetnem in drobnocvetnem lučniku ter še nekaterih drugih rastlinah. Sluzi naredijo 'spolzka tla' za viruse in jim po povsem naravni poti onemogočijo, da bi se pritrjevali na sluznice. Kapsulirani virusi, med katere sodi tudi SARS-CoV-2, se s 'taksijem' pripeljejo do vrat naših celic, vendar morajo v določenem trenutku zapustiti varnost svojega 'vozila' in do vhodnih vrat v celico priti 'peš'. Prav v tem času so najranljivejši, in če pred našimi vrati patruljirajo snovi iz ingverja, črnega bezga, hrena ali česna, bomo vsiljivce onemogočili, še preden jim bo uspelo vdreti v naš celični prostor. Če to fazo zamudimo, je treba uporabiti pripravke, ki so virusu sposobni slediti tudi skozi celice in mu še naprej onemogočati razmnoževanje. Take moči ima denimo propolis.«

Več v reviji Zarja Jana, št. 26, 29.6. 2021

Zarja Jana
V novi knjigi vas čaka skoraj 200 strani, polnih novih spoznanj, natančnih informacij ter zelo jasnih prikazov in receptov.