Zgodbe

Ostrižem, podarim, pomagam

Marija Šelek
6. 12. 2021, 22.00
Deli članek:

Že poleti sem se presenečena zastrmela v precej na kratko ostrižene lase družinske prijateljice. Nekako nisem vajena, da bi se ženske s tako dolgimi lasmi kar naenkrat drastično postrigle. V ozadju tiči zgodba o darovanju las za izdelavo lasulj. V zadnjem obdobju je kar lepo število Slovenk svoje lase poslalo v Anglijo dobrodelni organizaciji Little Princess Trust, ki izdeluje lasulje za male bolnike – brezplačno. Da je že šest njihovih lasulj prispelo tudi v Slovenijo, pa gre zasluga domžalski frizerki Brigiti Smrekar.

Shutterstock
Če bi radi podarili lase, naj bodo dolgi vsaj 30 cm, lahko so naravne barve ali pobarvani, pomembno je, da so zdravi in umiti samo s šamponom, brez balzama.

Brigitina hči Mia je pri sedmih letih zbolela za levkemijo, letošnji december bo zaključila z vzdrževalno kemoterapijo, njeni laski pa tudi že rasejo. Kljub temu da Mia ni nosila lasulje, je njena mama »prevzela« zbiranje las od svoje sestrične, ki je s tem začela. Škoda se ji je zdelo zavreči to lepo gesto. Še več, Brigita se je povezala z britanskim dobrodelnim združenjem, jim predstavila situacijo malih onkoloških bolnikov pri nas, koliko jih na leto zboli in koliko jih potrebuje lasuljo. Do njenega posredovanja so namreč lasulje iz naravnih las pošiljali le po Angliji in na Irsko, sedaj pa prihajajo tudi v Slovenijo – za onkološke bolnike do 18. leta starosti. Lasulje so namreč precej drage, izjemnega pomena pa so predvsem za najstnice.

Tisti otroci oziroma mladi, ki bi potrebovali lasuljo, se oglasite v Brigitinem salonu 3ka na Ljubljanski cesti 90 v Domžalah, kjer vam bo izmerila glavo in zapisala vse potrebne podatke, ki jih potrebujejo v Little Princess Trust. Brigita vse to počne brezplačno, s svojimi sredstvi je v Anglijo poslala že mnogo paketov, vendar če boste lase darovali in bi radi, da vam jih ostriže, tega ne more narediti brezplačno. Včasih kdo pričakuje tudi to, zato je treba to jasno zapisati. Lase za darovanje odstriže brezplačno le otrokom do 12. leta.

Če bi radi podarili lase, naj bodo dolgi vsaj 30 cm, lahko so naravne barve ali pobarvani, pomembno je, da so zdravi in umiti samo s šamponom, brez balzama. Če ste si jih morda že ostrigli pred časom, ne smejo biti starejši od pet let, hraniti pa jih morate v suhem in temnem prostoru.

Krog darovalcev se širi, v Anglijo so potovali tudi lasje sina igralca Matjaža Javšnika in hčerke Petra Polesa, mnogi jih prinesejo v Brigitin salon, kot na primer naša kolumnistka Katarina Keček, ki ni čakala, da ji bodo zaradi kemoterapije izpadli. Lase lahko v Anglijo pošljete tudi sami, podatke najdete na spletni strani Little Princess Trust, kar je storila tudi naša najbolj znana plesalka, podjetnica in plesna sodnica Katarina Venturini.

Več v Zarji Jani, št. 49, 7. 12. 2021

Osebni arhiv
Junakinja Mia in njena mama Brigita Smrekar, frizerka, zaradi katere je angleška dobrodelna organizacija začela lasulje iz naravnih las pošiljati tudi slovenskim otrokom, ki so zboleli za rakom.