Zgodbe

Žarišča v čeljustih lahko sprožijo bolezen

Renata Ucman
2. 8. 2022, 21.20
Posodobljeno: 2. 8. 2022, 21.25
Deli članek:

Dr. Herbert Rixecker je nemški oralni in maksilofacialni kirurg ter zobozdravnik, ki posege v čeljustih opravlja pri številnih bolnikih z lajmsko boreliozo. Obenem je predsednik pomembnega in vplivnega nemškega medicinskega društva za boreliozo Deutsche Borreliose-Gesellschaft, ki povezuje okoli tristo nemških zdravnikov in znanstvenikov. Pred desetletjem in pol je tudi sam zbolel za lajmsko boreliozo. Šele po 16-tedenski antibiotični terapiji z dvema antibiotikoma in nato kar eno leto trajajočem obsežnem spremljevalnem naturopatskem zdravljenju je pri njem izzvenela večina bolezenskih simptomov. Močno otrdelost prstov si je pozdravil z odstranitvijo modrostnega zoba! Posebej za Jano je pojasnil, kako se lotevajo zapletenega zdravljenja te hude bolezni s koinfekcijami in zakaj je treba odstraniti vnetna žarišča v čeljustih. Prav ta namreč lahko izzovejo izbruh ne samo te, ampak tudi drugih težkih bolezni.

Šimen Zupančič
Nemški čeljustni kirurg dr. Herbert Rixecker

»Pred približno 15 leti sem zbolel za lajmsko boreliozo. Antibiotična terapija, ki je bila usmerjena samo proti bakteriji Borrelia burgdorferi, mi ni pomagala, čeprav je trajala dlje, osem tednov, od tega sem štiri tedne dobival intravenozno terapijo. Tipični simptomi lajmske borelioze, kot so boleče okončine, glavoboli, motnje spomina, močno nočno potenje, mišična oslabelost in tako naprej, so se vseeno poslabšali. Zato sem navezal stik z izkušenim zdravnikom, ki je zdravil boreliozo, in ta mi je nato pomagal pri zdravljenju. Laboratorijska analiza krvi je pokazala, da je bilo poleg lajmske borelioze prisotnih še nekaj drugih mikrobov, in šele 16-tedenska antibiotična terapija z dvema antibiotikoma je prinesla uspeh. Uporabljal sem tudi obsežno spremljevalno naturopatsko zdravljenje, to je trajalo eno leto. Po približno enem letu je 95 odstotkov mojih bolezenskih simptomov izginilo,« pojasnjuje dr. Herbert Rixecker, nemški oralni in maksilofacialni kirurg ter zobozdravnik, ki je tudi predsednik nemškega medicinskega združenja za boreliozo Deutsche Borreliose-Gesellschaft.

»To naše nemško društvo je znanstveno združenje za raziskovanje in zdravljenje lajmske borelioze. Trenutno ima skoraj 300 članov, znanstvenikov in zdravnikov različnih specializacij, ki se ukvarjajo z lajmsko boreliozo in z njo povezanimi nalezljivimi boleznimi. Tako kot naš nekdanji častni član dr. Willy Burgdorfer, ki je leta 1981 odkril spiroheto Borrelia burgdorferi – poimenovana je po njem –, povzročiteljico borelioze. Naš cilj je strokovna izmenjava med raziskavami, kliniko in prakso za nadaljnje usposabljanje ter izčrpne, najnovejše informacije o zapletenem, raznolikem procesu bolezni lajmske borelioze. Prav tako spodbujamo znanstvene raziskave, da bi izboljšali razumevanje, diagnosticiranje in zdravljenje te zelo razširjene bolezni.«

Splošno enotne terapije ni. Kakšno zdravljenje priporočajo bolnikom, ki se na njihovo društvo obrnejo po pomoč in nasvet? »Na žalost je lajmska borelioza kompleksna bolezen, splošna enotna terapija je torej izključena. Naše društvo je odprto za različne koncepte terapije, tako konvencionalne medicine kot na primer naturopatskega zdravljenja. Na spletnih straneh imamo v petih jezikih objavljene smernice za diagnosticiranje in zdravljenje lajmske borelioze iz leta 2011.«

Skritih pasti in nevarnosti te hude bolezni pa je veliko. »Diagnoza lajmske borelioze je še vedno primarno klinična, z upoštevanjem simptomov. S tem da zdaj vemo, da gre pri tej bolezni za večplastno infekcijsko dogajanje, ki vključuje različne bakterije, poleg borelioze viruse, glive, gliste in druge parazite. Iz tega seveda sledi, da morajo biti terapevtske strategije zelo različne in prilagojene povzročiteljem, ki so v ospredju.«

A to pri zdravljenju lajmske borelioze še ni vse. »Pomembno je obenem ugotoviti, ali gre pri zdravljenju za akutno, torej trenutno dokazano lajmsko boreliozo, ali že za bolj kronično klinično sliko. Pri akutni, s tipičnim ugrizom klopa, je nedvomno primarno potrebna antibiotična terapija. Pri kronični obolevnosti pa je potrebna obsežnejša diagnostika. Pri njej so se namreč lahko oslabljenemu imunskemu sistemu pridružili različni povzročitelji oziroma mikrobi, ki nato prevladujejo v poteku bolezni.«

Več v reviji Janašt. 312. 8. 2022

Šimen Zupančič
Dr. Herbert Rixecker s soprogo, ki ga podpira pri njegovih prizadevanjih.